Honda PCX160 Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
106 MPG
2.22 L/100 km
127 MPG UK
2.22 L/100 km
127 MPG UK
Automatic
289 lbs
/ 131.0 kg
/ 131.0 kg
Honda PCX160 General Information |
|
| Brand: | Honda |
| Model: | Honda PCX160 |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles): | - |
Honda PCX160 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Tubular Steel Underbone |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1316 mm (51.8 inches) |
| Length: | 1936 mm (76.2 inches) |
| Width: | 742 mm (29.2 inches) |
| Height: | 1108 mm (43.6 inches) |
| Seat Height: | 764 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | 134 mm (5.3 inches) |
| Trail size: | 84 mm (3.3 inches) |
| Wheels details: | Cast aluminium |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 110/70-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 130/70-13 |
| Front brakes: | Single disc. CBS, optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. CBS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Curb Weight (including fluids): | 131.0 kg (288.8 pounds) |
| Dry Weight: | - |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | - |
| Carrying Details and Capacity: | 30L underseat storage |
| Front Suspension: | 31mm hydraulic fork |
| Front Suspension Travel: | 100 mm (3.9 inches) |
| Rear Suspension: | Twin suspension aluminium swingarm |
| Rear Suspension Travel: | 85 mm (3.3 inches) |
Honda PCX160 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details: | - |
| Fuel system: | Injection. PGM-FI, 26mm throttle body |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 157.0 ccm (9.58 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 57.3 x 57.9 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio: | 10.6:1 |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | - |
| Maximum torque: | - |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Liquid |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | 0.80 litres (0.85 US quarts) |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio: | Belt (final drive) |
| Clutch type: | - |
| Driveline: | V-Matic |
Honda PCX160 Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | 2.22 litres/100 km (45.0 km/l or 105.96 mpg) |
| CO2 emissions: | 51.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions: | - |
Honda PCX160 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | Full transistorized |
| Electrical Details: | - |
| Starter Type: | Electric |
| Instruments: | Digital |
| Lights: | Dual headlights |
How tall (seat height) is a Honda PCX160?
The Honda PCX160 seat height is 764 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda PCX160 has?
The Honda PCX160 has Automatic gears.
The Honda PCX160 seat height is 764 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda PCX160 has?
The Honda PCX160 has Automatic gears.