Honda NC750X Specs
(2019)
Key Specs
Twin, four-stroke
53 HP
54.04 PS / 40 kW
54.04 PS / 40 kW
67 MPG
3.49 L/100 km
81 MPG UK
3.49 L/100 km
81 MPG UK
6-speed
478 lbs
/ 217.3 kg
/ 217.3 kg
Honda NC750X General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda NC750X |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda NC750X Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Diamond; steel pipe |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,534 mm (60.4 inches) |
| Length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Width | 845 mm (33.3 inches) |
| Height | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | 110 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | Multi-Spoke Aluminium Cast |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-ZR17 |
| Front brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 217.3 kg (479.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 14.10 litres (3.73 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 137 mm (5.4 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock damper, Pro-Link swingarm |
| Rear Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
Honda NC750X Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 77.0 x 80.0 mm (3.0 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 54.04 HP (39.4 kW)) @ 6250 RPM |
| Maximum torque | 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 3.70 litres (3.91 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multiplate hydraulic clutch (DCT:Wet multiplate hydraulic 2-clutch) |
| Driveline | - |
Honda NC750X Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.49 litres/100 km (28.7 km/l or 67.40 mpg) |
| CO2 emissions | 81.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda NC750X Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Computer controlled digital transistorised with electronic advance |
| Electrical Details | 12V/11.2AH battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | LED lights front and rear |
How much horsepower does a Honda NC750X has?
The Honda NC750X has 54.04 HP (39.4 kW)) @ 6250 RPM.
How tall (seat height) is a Honda NC750X?
The Honda NC750X seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda NC750X has?
The Honda NC750X has 6 gears.
The Honda NC750X has 54.04 HP (39.4 kW)) @ 6250 RPM.
How tall (seat height) is a Honda NC750X?
The Honda NC750X seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda NC750X has?
The Honda NC750X has 6 gears.