Honda Forza Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
25 HP
25.48 PS / 19 kW
25.48 PS / 19 kW
87 MPG
2.7 L/100 km
105 MPG UK
2.7 L/100 km
105 MPG UK
Automatic
Honda Forza General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda Forza |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | One Year |
Honda Forza Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Underbone type |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,547 mm (60.9 inches) |
| Length | 2,185 mm (86.0 inches) |
| Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Height | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 716 mm (28.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | 89 mm (3.5 inches) |
| Wheels details | 6-spoke cast aluminium |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/70-13 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 256 mm (10.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 249 mm (9.8 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 191.4 kg (422.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1331 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Underseat storage for two full-face helmets. |
| Front Suspension | Telescopic fork 35mm |
| Front Suspension Travel | 4 mm (0.1 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | 4 mm (0.1 inches) |
Honda Forza Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. PGM-Fi |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 279.00 ccm (17.02 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 72.0 x 68.5 mm (2.8 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 25.48 HP (18.6 kW)) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 26.00 Nm (2.7 kgf-m or 19.2 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Dry-type, multi-plate shoe |
| Driveline | Honda V-Matic belt-converter continuously variable automatic transmission |
Honda Forza Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 2.70 litres/100 km (37.0 km/l or 87.12 mpg) |
| CO2 emissions | 62.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda Forza Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda Forza has?
The Honda Forza has 25.48 HP (18.6 kW)) @ 7500 RPM.
How much does a Honda Forza weighs?
The Honda Forza weighs 191.4 kg (422.0 pounds).
How tall (seat height) is a Honda Forza?
The Honda Forza seat height is 716 mm (28.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Forza has?
The Honda Forza has Automatic gears.
The Honda Forza has 25.48 HP (18.6 kW)) @ 7500 RPM.
How much does a Honda Forza weighs?
The Honda Forza weighs 191.4 kg (422.0 pounds).
How tall (seat height) is a Honda Forza?
The Honda Forza seat height is 716 mm (28.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Forza has?
The Honda Forza has Automatic gears.