Honda Forza 125 Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
15 HP
14.8 PS / 11 kW
14.8 PS / 11 kW
101 MPG
2.34 L/100 km
121 MPG UK
2.34 L/100 km
121 MPG UK
Automatic
355 lbs
/ 161.0 kg
/ 161.0 kg
Honda Forza 125 General Information |
|
| Brand: | Honda |
| Model: | Honda Forza 125 |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles): | - |
Honda Forza 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Tubular steel underbone |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1505 mm (59.3 inches) |
| Length: | 2140 mm (84.3 inches) |
| Width: | 755 mm (29.7 inches) |
| Height: | 1500 mm (59.1 inches) |
| Seat Height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | 145 mm (5.7 inches) |
| Trail size: | 89 mm (3.5 inches) |
| Wheels details: | Cast aluminium |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 120/70-15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 140/70-14 |
| Front brakes: | Single disc. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Dry Weight: | - |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | 11.50 litres (3.04 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | - |
| Carrying Details and Capacity: | Under-seat 48 litre storage compartment |
| Front Suspension: | Telescopic fork, 33mm |
| Front Suspension Travel: | - |
| Rear Suspension: | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel: | - |
Honda Forza 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details: | - |
| Fuel system: | Injection. PGM-FI |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 124.9 ccm (7.62 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 53.5 x 55.5 mm (2.1 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio: | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 8750 RPM |
| Maximum torque: | 12.2 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Liquid |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | 0.90 litres (0.95 US quarts) |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio: | Belt (final drive) |
| Clutch type: | Automatic, centrifugal |
| Driveline: | V-belt |
Honda Forza 125 Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | 2.34 litres/100 km (42.7 km/l or 100.52 mpg) |
| CO2 emissions: | 54.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions: | Euro 5 |
Honda Forza 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | - |
| Electrical Details: | 12V-7Ah battery. |
| Starter Type: | Electric |
| Instruments: | - |
| Lights: | LED headlight |
How much horsepower does a Honda Forza 125 has?
The Honda Forza 125 has 14.8 HP (10.8 kW)) @ 8750 RPM.
How tall (seat height) is a Honda Forza 125?
The Honda Forza 125 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Forza 125 has?
The Honda Forza 125 has Automatic gears.
The Honda Forza 125 has 14.8 HP (10.8 kW)) @ 8750 RPM.
How tall (seat height) is a Honda Forza 125?
The Honda Forza 125 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda Forza 125 has?
The Honda Forza 125 has Automatic gears.