Honda CTX700 DCT Specs
(2019)
Key Specs
Twin, four-stroke
64 MPG
3.68 L/100 km
77 MPG UK
3.68 L/100 km
77 MPG UK
400-speed
Honda CTX700 DCT General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CTX700 DCT |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | One year. Unlimited milage. Transferable. |
Honda CTX700 DCT Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,529 mm (60.2 inches) |
| Length | 2,255 mm (88.8 inches) |
| Width | 840 mm (33.1 inches) |
| Height | 1,165 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail size | 114 mm (4.5 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-17 |
| Front brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Integrated storage area. |
| Front Suspension | 41mm fork |
| Front Suspension Travel | 107 mm (4.2 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock |
| Rear Suspension Travel | 109 mm (4.3 inches) |
Honda CTX700 DCT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. PGM-FI with 36mm throttle body |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 670.00 ccm (40.88 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 73.0 x 80.0 mm (2.9 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 400-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Automatic |
| Driveline | Automatic six speed with two modes and a manual mode |
Honda CTX700 DCT Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.68 litres/100 km (27.2 km/l or 63.92 mpg) |
| CO2 emissions | 85.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
Honda CTX700 DCT Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital transistorized with electronic advance |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Honda CTX700 DCT?
The Honda CTX700 DCT seat height is 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CTX700 DCT has?
The Honda CTX700 DCT has 400 gears.
The Honda CTX700 DCT seat height is 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CTX700 DCT has?
The Honda CTX700 DCT has 400 gears.