Honda CRF450RX Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
256 lbs
/ 116.6 kg
/ 116.6 kg
Honda CRF450RX General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CRF450RX |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CRF450RX Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Semi-double cradle, aluminium twin-spar |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,476 mm (58.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 328 mm (12.9 inches) |
| Trail size | 116 mm (4.6 inches) |
| Wheels details | Dunlop Geomax tires |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/90-18 |
| Front brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 116.6 kg (257.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.52 litres (2.25 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.60 litres (0.42 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability |
| Front Suspension Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Suspension | Pro-LinkĀ® Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension Travel | 312 mm (12.3 inches) |
Honda CRF450RX Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | 38mm intake valve, titanium; 31mm exhaust, steel |
| Fuel system | Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.0 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | #520 T-ring-sealed chain; 13T/51T |
Honda CRF450RX Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Honda CRF450RX Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Full transistorized with electronic advance |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Honda CRF450RX?
The Honda CRF450RX seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CRF450RX has?
The Honda CRF450RX has 5 gears.
The Honda CRF450RX seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CRF450RX has?
The Honda CRF450RX has 5 gears.