Honda CRF450L Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
52 HP
52.97 PS / 39 kW
52.97 PS / 39 kW
106 Mph
170.0 km/h
170.0 km/h
5-speed
289 lbs
/ 131.1 kg
/ 131.1 kg
Honda CRF450L General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CRF450L |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Cross / motocross |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CRF450L Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium twin tube |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,496 mm (58.9 inches) |
| Length | 2,191 mm (86.3 inches) |
| Width | 827 mm (32.6 inches) |
| Height | 1,271 mm (50.0 inches) |
| Seat Height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 315 mm (12.4 inches) |
| Trail size | 116 mm (4.6 inches) |
| Wheels details | Dunlop MX3S tyres |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/80-18 |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 131.1 kg (289.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Front Suspension Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Suspension | Pro-LinkĀ® Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension Travel | 312 mm (12.3 inches) |
Honda CRF450L Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | 38mm intake valve, titanium; 31mm exhaust, steel |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 52.97 HP (38.7 kW)) @ 9000 RPM |
| Maximum torque | 48.00 Nm (4.9 kgf-m or 35.4 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 1.80 litres (1.90 quarts) |
| Exhaust system | Twin-muffler |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multi plate wet clutch |
| Driveline | Constant mesh |
Honda CRF450L Performance |
|
| Top Speed | 170.0 km/h (105.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Honda CRF450L Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC-CDI |
| Electrical Details | 12V 6Ah (10HR) battery. |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda CRF450L has?
The Honda CRF450L has 52.97 HP (38.7 kW)) @ 9000 RPM.
How fast is a Honda CRF450L?
The Honda CRF450L top speed is 170.0 km/h (105.6 mph).
How tall (seat height) is a Honda CRF450L?
The Honda CRF450L seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CRF450L has?
The Honda CRF450L has 5 gears.
The Honda CRF450L has 52.97 HP (38.7 kW)) @ 9000 RPM.
How fast is a Honda CRF450L?
The Honda CRF450L top speed is 170.0 km/h (105.6 mph).
How tall (seat height) is a Honda CRF450L?
The Honda CRF450L seat height is 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CRF450L has?
The Honda CRF450L has 5 gears.