Honda CRF250L Rally Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
22 HP
22.80 PS / 17 kW
22.80 PS / 17 kW
6-speed
317 lbs
/ 144.0 kg
/ 144.0 kg
Honda CRF250L Rally General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CRF250L Rally |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | One year. Unlimited milage. Transferable. |
Honda CRF250L Rally Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 874 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 269 mm (10.6 inches) |
| Trail size | 113 mm (4.4 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.00-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/80-18 |
| Front brakes | Double disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 256 mm (10.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 144.0 kg (317.5 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.95 litres (2.10 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43mm inverted fork |
| Front Suspension Travel | 249 mm (9.8 inches) |
| Rear Suspension | Pro-LinkĀ® single shock with spring; 9.4 inches travel |
| Rear Suspension Travel | 239 mm (9.4 inches) |
Honda CRF250L Rally Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. PGM-FI, 38mm throttle body |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 22.80 HP (16.6 kW)) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 22.00 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 1.80 litres (1.90 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multiplate with coil springs |
| Driveline | #520 chain; 14T/40T |
Honda CRF250L Rally Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Honda CRF250L Rally Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Electrical Details | 12V 6Ah (10HR) battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Digital |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda CRF250L Rally has?
The Honda CRF250L Rally has 22.80 HP (16.6 kW)) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Honda CRF250L Rally?
The Honda CRF250L Rally seat height is 874 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CRF250L Rally has?
The Honda CRF250L Rally has 6 gears.
The Honda CRF250L Rally has 22.80 HP (16.6 kW)) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Honda CRF250L Rally?
The Honda CRF250L Rally seat height is 874 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CRF250L Rally has?
The Honda CRF250L Rally has 6 gears.