Honda CM 185 T Chopper Specs
(1978)
Key Specs
Twin, four-stroke
17 HP
17.00 PS / 13 kW
17.00 PS / 13 kW
75 Mph
120.0 km/h
120.0 km/h
4-speed
302 lbs
/ 137.0 kg
/ 137.0 kg
Honda CM 185 T Chopper General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CM 185 T Chopper |
| Start year | 1978 |
| Year | 1978 |
| Category | Classic |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CM 185 T Chopper Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.00-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3.50-16 |
| Front brakes | Expanding brake |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Honda CM 185 T Chopper Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 181.00 ccm (11.04 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 53.0 x 41.0 mm (2.1 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 17.00 HP (12.4 kW) @ 9500 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Honda CM 185 T Chopper Performance |
|
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Honda CM 185 T Chopper Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda CM 185 T Chopper has?
The Honda CM 185 T Chopper has 17.00 HP (12.4 kW) @ 9500 RPM.
How fast is a Honda CM 185 T Chopper?
The Honda CM 185 T Chopper top speed is 120.0 km/h (74.6 mph).
How many gears does a Honda CM 185 T Chopper has?
The Honda CM 185 T Chopper has 4 gears.
The Honda CM 185 T Chopper has 17.00 HP (12.4 kW) @ 9500 RPM.
How fast is a Honda CM 185 T Chopper?
The Honda CM 185 T Chopper top speed is 120.0 km/h (74.6 mph).
How many gears does a Honda CM 185 T Chopper has?
The Honda CM 185 T Chopper has 4 gears.