Honda CB300R Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
6-speed
313 lbs
/ 142.0 kg
/ 142.0 kg
Honda CB300R General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CB300R |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CB300R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,354 mm (53.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 93 mm (3.7 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/60-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 296 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 142.0 kg (313.1 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.22 litres (2.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Pro-LinkĀ® single shock |
| Rear Suspension Travel | 107 mm (4.2 inches) |
Honda CB300R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 286.00 ccm (17.45 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 76.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multiplate |
| Driveline | - |
Honda CB300R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Honda CB300R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Full transistorized |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Honda CB300R?
The Honda CB300R seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CB300R has?
The Honda CB300R has 6 gears.
The Honda CB300R seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CB300R has?
The Honda CB300R has 6 gears.