Honda CB125F Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
10 HP
10.46 PS / 8 kW
10.46 PS / 8 kW
151 MPG
1.56 L/100 km
181 MPG UK
1.56 L/100 km
181 MPG UK
5-speed
282 lbs
/ 128.0 kg
/ 128.0 kg
Honda CB125F General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CB125F |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CB125F Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Diamond, steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Length | 2,035 mm (80.1 inches) |
| Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Height | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Trail size | 97 mm (3.8 inches) |
| Wheels details | Six spoke cast aluminium |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 90/90-18 |
| Front brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 128.0 kg (282.2 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork (31mm diameter) |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Dual rear shocks with 5-step spring preload adjustment |
| Rear Suspension Travel | - |
Honda CB125F Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | Balancer shaft |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 10.46 HP (7.6 kW)) @ 7750 RPM |
| Maximum torque | 10.20 Nm (1.0 kgf-m or 7.5 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 1.00 litres (1.06 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiplate with coil springs |
| Driveline | - |
Honda CB125F Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 1.56 litres/100 km (64.1 km/l or 150.78 mpg) |
| CO2 emissions | 36.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda CB125F Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12V/6AH battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda CB125F has?
The Honda CB125F has 10.46 HP (7.6 kW)) @ 7750 RPM.
How tall (seat height) is a Honda CB125F?
The Honda CB125F seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CB125F has?
The Honda CB125F has 5 gears.
The Honda CB125F has 10.46 HP (7.6 kW)) @ 7750 RPM.
How tall (seat height) is a Honda CB125F?
The Honda CB125F seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CB125F has?
The Honda CB125F has 5 gears.