Honda CB1000R ABS Specs
(2019)
Key Specs
In-line four, four-stroke
122 HP
123.37 PS / 91 kW
123.37 PS / 91 kW
37 MPG
6.36 L/100 km
44 MPG UK
6.36 L/100 km
44 MPG UK
6-speed
485 lbs
/ 220.0 kg
/ 220.0 kg
Honda CB1000R ABS General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CB1000R ABS |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CB1000R ABS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Mono-backbone, cast aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Length | 2,105 mm (82.9 inches) |
| Width | 784 mm (30.9 inches) |
| Height | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail size | 97 mm (3.8 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted ABS |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 256 mm (10.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 43mm inverted HMAS™ cartridge fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Front Suspension Travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Single gas-charged HMAS shock with spring preload and rebound damping adjustability |
| Rear Suspension Travel | 127 mm (5.0 inches) |
Honda CB1000R ABS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | In-line four, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. PGM-FI Fuel injection with automatic enrichment circuit and 36mm throttle bodies |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 75.0 x 56.5 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 123.37 HP (90.1 kW)) @ 10000 RPM |
| Maximum torque | 99.00 Nm (10.1 kgf-m or 73.0 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | #530 0-ring-sealed chain |
Honda CB1000R ABS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 6.36 litres/100 km (15.7 km/l or 36.98 mpg) |
| CO2 emissions | 147.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Meets current EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
Honda CB1000R ABS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda CB1000R ABS has?
The Honda CB1000R ABS has 123.37 HP (90.1 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Honda CB1000R ABS?
The Honda CB1000R ABS seat height is 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CB1000R ABS has?
The Honda CB1000R ABS has 6 gears.
The Honda CB1000R ABS has 123.37 HP (90.1 kW)) @ 10000 RPM.
How tall (seat height) is a Honda CB1000R ABS?
The Honda CB1000R ABS seat height is 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Honda CB1000R ABS has?
The Honda CB1000R ABS has 6 gears.