Honda CB Hornet 160R Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
15 HP
14.89 PS / 11 kW
14.89 PS / 11 kW
139 MPG
1.69 L/100 km
167 MPG UK
1.69 L/100 km
167 MPG UK
5-speed
Honda CB Hornet 160R General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CB Hornet 160R |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CB Hornet 160R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Diamond |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Length | 2,041 mm (80.4 inches) |
| Width | 783 mm (30.8 inches) |
| Height | 1,091 mm (43.0 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 164 mm (6.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/80-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/70-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc. Optional combined braking suystem (CBS) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 276 mm (10.9 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1064 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Semi-loaded monoshock |
| Rear Suspension Travel | - |
Honda CB Hornet 160R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 162.70 ccm (9.93 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 57.3 x 63.1 mm (2.3 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 14.89 HP (10.9 kW)) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 14.50 Nm (1.5 kgf-m or 10.7 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Honda CB Hornet 160R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 1.69 litres/100 km (59.2 km/l or 139.18 mpg) |
| CO2 emissions | 39.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Honda CB Hornet 160R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda CB Hornet 160R has?
The Honda CB Hornet 160R has 14.89 HP (10.9 kW)) @ 8500 RPM.
How much does a Honda CB Hornet 160R weighs?
The Honda CB Hornet 160R weighs 140.0 kg (308.6 pounds).
How many gears does a Honda CB Hornet 160R has?
The Honda CB Hornet 160R has 5 gears.
The Honda CB Hornet 160R has 14.89 HP (10.9 kW)) @ 8500 RPM.
How much does a Honda CB Hornet 160R weighs?
The Honda CB Hornet 160R weighs 140.0 kg (308.6 pounds).
How many gears does a Honda CB Hornet 160R has?
The Honda CB Hornet 160R has 5 gears.