Honda CB 360 G Specs
(1975)
Key Specs
Twin, four-stroke
34 HP
34.00 PS / 25 kW
34.00 PS / 25 kW
103 Mph
165.0 km/h
165.0 km/h
6-speed
392 lbs
/ 178.0 kg
/ 178.0 kg
Honda CB 360 G General Information |
|
| Brand | Honda |
| Model | Honda CB 360 G |
| Start year | 1975 |
| Year | 1975 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Honda CB 360 G Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.00-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3.50-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Honda CB 360 G Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 357.00 ccm (21.78 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 67.0 x 50.6 mm (2.6 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 34.00 HP (24.8 kW) @ 9000 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Honda CB 360 G Performance |
|
| Top Speed | 165.0 km/h (102.5 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Honda CB 360 G Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Honda CB 360 G has?
The Honda CB 360 G has 34.00 HP (24.8 kW) @ 9000 RPM.
How fast is a Honda CB 360 G?
The Honda CB 360 G top speed is 165.0 km/h (102.5 mph).
How many gears does a Honda CB 360 G has?
The Honda CB 360 G has 6 gears.
The Honda CB 360 G has 34.00 HP (24.8 kW) @ 9000 RPM.
How fast is a Honda CB 360 G?
The Honda CB 360 G top speed is 165.0 km/h (102.5 mph).
How many gears does a Honda CB 360 G has?
The Honda CB 360 G has 6 gears.