Hero Super Splendor Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
9 HP
9.12 PS / 7 kW
9.12 PS / 7 kW
56 Mph
90.0 km/h
90.0 km/h
4-speed
Hero Super Splendor General Information |
|
| Brand | Hero |
| Model | Hero Super Splendor |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Hero Super Splendor Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular double cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Length | 1,995 mm (78.5 inches) |
| Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Height | 1,095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.75-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 2.75-18 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0754 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic shocks |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing Arm with 5 step adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension Travel | - |
Hero Super Splendor Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.1:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 9.12 HP (6.7 kW)) @ 7000 RPM |
| Maximum torque | 10.35 Nm (1.1 kgf-m or 7.6 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiplate, wet |
| Driveline | Roller Chain |
Hero Super Splendor Performance |
|
| Top Speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Hero Super Splendor Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Advanced micro processor ignition (AMI) |
| Electrical Details | MF 4 battery (12V-4AH) |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | 12V - 35/35W Multi Reflector, Halogen Bulb - AC Type headlightsheadlight |
How much horsepower does a Hero Super Splendor has?
The Hero Super Splendor has 9.12 HP (6.7 kW)) @ 7000 RPM.
How fast is a Hero Super Splendor?
The Hero Super Splendor top speed is 90.0 km/h (55.9 mph).
How much does a Hero Super Splendor weighs?
The Hero Super Splendor weighs 121.0 kg (266.8 pounds).
How many gears does a Hero Super Splendor has?
The Hero Super Splendor has 4 gears.
The Hero Super Splendor has 9.12 HP (6.7 kW)) @ 7000 RPM.
How fast is a Hero Super Splendor?
The Hero Super Splendor top speed is 90.0 km/h (55.9 mph).
How much does a Hero Super Splendor weighs?
The Hero Super Splendor weighs 121.0 kg (266.8 pounds).
How many gears does a Hero Super Splendor has?
The Hero Super Splendor has 4 gears.