Hero Splendor iSmart Pluss Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
9 HP
9.39 PS / 7 kW
9.39 PS / 7 kW
4-speed
254 lbs
/ 115.0 kg
/ 115.0 kg
Hero Splendor iSmart Pluss General Information |
|
| Brand | Hero |
| Model | Hero Splendor iSmart Pluss |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Hero Splendor iSmart Pluss Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular double cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,245 mm (49.0 inches) |
| Length | 2,015 mm (79.3 inches) |
| Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Height | 1,055 mm (41.5 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Black, 5-spoke. |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.75-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 2.75-18 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 110 mm (4.3 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.80 litres (0.48 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic shock absorbers |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing arm with hydraulic shock absorbers |
| Rear Suspension Travel | - |
Hero Splendor iSmart Pluss Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 109.50 ccm (6.68 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 9.39 HP (6.9 kW)) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 9.00 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multidisk |
| Driveline | Constant mesh |
Hero Splendor iSmart Pluss Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Hero Splendor iSmart Pluss Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital CDI |
| Electrical Details | 12V 3Ah battery |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | 12V 35W/35W halogen headlight |
How much horsepower does a Hero Splendor iSmart Pluss has?
The Hero Splendor iSmart Pluss has 9.39 HP (6.9 kW)) @ 7500 RPM.
How many gears does a Hero Splendor iSmart Pluss has?
The Hero Splendor iSmart Pluss has 4 gears.
The Hero Splendor iSmart Pluss has 9.39 HP (6.9 kW)) @ 7500 RPM.
How many gears does a Hero Splendor iSmart Pluss has?
The Hero Splendor iSmart Pluss has 4 gears.