Hero Passion X Pro Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
9 HP
9.39 PS / 7 kW
9.39 PS / 7 kW
4-speed
Hero Passion X Pro General Information |
|
| Brand | Hero |
| Model | Hero Passion X Pro |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Hero Passion X Pro Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular diamond |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Length | 1,966 mm (77.4 inches) |
| Width | 774 mm (30.5 inches) |
| Height | 1,087 mm (42.8 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 80/100-18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 90/90-18 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0803 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 9.20 litres (2.43 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic shock absorbers |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing Arm with 5-Step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Rear Suspension Travel | - |
Hero Passion X Pro Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Side Draft Variable Venturi (Piston) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 109.15 ccm (6.66 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 53.0 x 49.5 mm (2.1 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 9.39 HP (6.9 kW)) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 9.00 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiplate, wet |
| Driveline | Constant mesh |
Hero Passion X Pro Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Hero Passion X Pro Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Full Transisterised Ignition System |
| Electrical Details | 12Volt 3Ah battery |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | Digital/Analog |
| Lights | - |
How much horsepower does a Hero Passion X Pro has?
The Hero Passion X Pro has 9.39 HP (6.9 kW)) @ 7500 RPM.
How much does a Hero Passion X Pro weighs?
The Hero Passion X Pro weighs 117.0 kg (257.9 pounds).
How tall (seat height) is a Hero Passion X Pro?
The Hero Passion X Pro seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Hero Passion X Pro has?
The Hero Passion X Pro has 4 gears.
The Hero Passion X Pro has 9.39 HP (6.9 kW)) @ 7500 RPM.
How much does a Hero Passion X Pro weighs?
The Hero Passion X Pro weighs 117.0 kg (257.9 pounds).
How tall (seat height) is a Hero Passion X Pro?
The Hero Passion X Pro seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Hero Passion X Pro has?
The Hero Passion X Pro has 4 gears.