Hero Maestro Edge Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
8 HP
8.00 PS / 6 kW
8.00 PS / 6 kW
Automatic
243 lbs
/ 110.0 kg
/ 110.0 kg
Hero Maestro Edge General Information |
|
| Brand | Hero |
| Model | Hero Maestro Edge |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Hero Maestro Edge Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Underbone |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,261 mm (49.6 inches) |
| Length | 1,841 mm (72.5 inches) |
| Width | 695 mm (27.4 inches) |
| Height | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-121841 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 90/100-10 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 5.30 litres (1.40 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Bottom link with spring-loaded hydraulic damper |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Swing arm with spring loaded hydraulic damper |
| Rear Suspension Travel | - |
Hero Maestro Edge Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 110.90 ccm (6.77 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 50.0 x 52.0 mm (2.0 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 8.00 HP (5.8 kW)) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 8.70 Nm (0.9 kgf-m or 6.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Automatic Clutch |
| Driveline | Variomatic |
Hero Maestro Edge Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Hero Maestro Edge Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI System |
| Electrical Details | 12 V - 3 Ah , MF Battery battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | 12V – 35W / 35W – Halogen bulb headlights |
How much horsepower does a Hero Maestro Edge has?
The Hero Maestro Edge has 8.00 HP (5.8 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Hero Maestro Edge?
The Hero Maestro Edge seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Hero Maestro Edge has?
The Hero Maestro Edge has Automatic gears.
The Hero Maestro Edge has 8.00 HP (5.8 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Hero Maestro Edge?
The Hero Maestro Edge seat height is 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Hero Maestro Edge has?
The Hero Maestro Edge has Automatic gears.