Herald Cafe 125 Specs
(2019)© Herald
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
10 HP
9.90 PS / 7 kW
9.90 PS / 7 kW
70 Mph
112.0 km/h
112.0 km/h
5-speed
Herald Cafe 125 General Information |
|
| Brand | Herald |
| Model | Herald Cafe 125 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Herald Cafe 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | Wire spoked |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 126.0 kg (277.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0786 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Herald Cafe 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 9.90 HP (7.2 kW)) |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Chrome |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Herald Cafe 125 Performance |
|
| Top Speed | 112.0 km/h (69.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Herald Cafe 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Herald Cafe 125 has?
The Herald Cafe 125 has 9.90 HP (7.2 kW)).
How fast is a Herald Cafe 125?
The Herald Cafe 125 top speed is 112.0 km/h (69.6 mph).
How much does a Herald Cafe 125 weighs?
The Herald Cafe 125 weighs 126.0 kg (277.8 pounds).
How tall (seat height) is a Herald Cafe 125?
The Herald Cafe 125 seat height is 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Herald Cafe 125 has?
The Herald Cafe 125 has 5 gears.
The Herald Cafe 125 has 9.90 HP (7.2 kW)).
How fast is a Herald Cafe 125?
The Herald Cafe 125 top speed is 112.0 km/h (69.6 mph).
How much does a Herald Cafe 125 weighs?
The Herald Cafe 125 weighs 126.0 kg (277.8 pounds).
How tall (seat height) is a Herald Cafe 125?
The Herald Cafe 125 seat height is 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Herald Cafe 125 has?
The Herald Cafe 125 has 5 gears.