Harley-Davidson Tri Glide Ultra Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
86 HP
87.00 PS / 64 kW
87.00 PS / 64 kW
36 MPG
6.6 L/100 km
43 MPG UK
6.6 L/100 km
43 MPG UK
6-speed
1241 lbs
/ 563.8 kg
/ 563.8 kg
Harley-Davidson Tri Glide Ultra General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson Tri Glide Ultra |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson Tri Glide Ultra Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,670 mm (65.7 inches) |
| Length | 2,675 mm (105.3 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Trail size | 100 mm (3.9 inches) |
| Wheels details | Black, 7-spoke Cast Aluminum. Two rear wheels. |
| Front Tyres - Rims dimensions | MT90-B16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 205/65-R15 |
| Front brakes | Double disc. 6 piston. |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 563.8 kg (1,243.0 pounds) |
| Dry Weight | 545.7 kg (1,203.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1594 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Trunk and top box |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson Tri Glide Ultra Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Twin-Cooled™ Milwaukee-Eight® 107 |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1868.00 ccm (113.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 87.00 HP (63.5 kW)) @ 5450 RPM |
| Maximum torque | 164.08 Nm (16.7 kgf-m or 121.0 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 4.70 litres (4.97 quarts) |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
Harley-Davidson Tri Glide Ultra Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 6.60 litres/100 km (15.2 km/l or 35.64 mpg) |
| CO2 emissions | 153.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Harley-Davidson Tri Glide Ultra Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Large speedometer and tachometer with wide numbers; large fuel and volt gauges with wide numbers; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator; and larger telltale indicators, including new reverse indicator light |
| Lights | High Beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory, security system (optional), 6 speed, low fuel warning, reverse enabled |
How much horsepower does a Harley-Davidson Tri Glide Ultra has?
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra has 87.00 HP (63.5 kW)) @ 5450 RPM.
How much does a Harley-Davidson Tri Glide Ultra weighs?
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra weighs 545.7 kg (1,203.0 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Tri Glide Ultra?
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra seat height is 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Tri Glide Ultra has?
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra has 6 gears.
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra has 87.00 HP (63.5 kW)) @ 5450 RPM.
How much does a Harley-Davidson Tri Glide Ultra weighs?
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra weighs 545.7 kg (1,203.0 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Tri Glide Ultra?
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra seat height is 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Tri Glide Ultra has?
The Harley-Davidson Tri Glide Ultra has 6 gears.