Harley-Davidson Street Rod Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
69 HP
70.00 PS / 51 kW
70.00 PS / 51 kW
52 MPG
4.5 L/100 km
63 MPG UK
4.5 L/100 km
63 MPG UK
6-speed
525 lbs
/ 238.0 kg
/ 238.0 kg
Harley-Davidson Street Rod General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson Street Rod |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson Street Rod Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Length | 2,130 mm (83.9 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 205 mm (8.1 inches) |
| Trail size | 99 mm (3.9 inches) |
| Wheels details | Black, 7-Spoke Cast Aluminum with Machined Rim Highlights |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-R17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 160/60-R17 |
| Front brakes | Single disc. 2-piston floated front and rear, optional ABS |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston floated front and rear, optional ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 238.0 kg (524.7 pounds) |
| Dry Weight | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3057 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 13.25 litres (3.50 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson Street Rod Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Revolution X engine |
| Fuel system | Injection. Mikuni Twin Port Fuel Injection, 42 mm bore |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 85.0 x 66.0 mm (3.3 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 70.00 HP (51.1 kW)) @ 9000 RPM |
| Maximum torque | 65.00 Nm (6.6 kgf-m or 47.9 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 3.10 litres (3.28 quarts) |
| Exhaust system | Black two- into-one |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Driveline | Gear 36/68 ratio primary drive |
Harley-Davidson Street Rod Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.50 litres/100 km (22.2 km/l or 52.27 mpg) |
| CO2 emissions | 104.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Harley-Davidson Street Rod Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | 3.5 inch electronic speedometer with high beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, blade key ignition and fork lock, and locking gas cap |
| Lights | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning |
How much horsepower does a Harley-Davidson Street Rod has?
The Harley-Davidson Street Rod has 70.00 HP (51.1 kW)) @ 9000 RPM.
How much does a Harley-Davidson Street Rod weighs?
The Harley-Davidson Street Rod weighs 229.0 kg (504.9 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Street Rod?
The Harley-Davidson Street Rod seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Street Rod has?
The Harley-Davidson Street Rod has 6 gears.
The Harley-Davidson Street Rod has 70.00 HP (51.1 kW)) @ 9000 RPM.
How much does a Harley-Davidson Street Rod weighs?
The Harley-Davidson Street Rod weighs 229.0 kg (504.9 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Street Rod?
The Harley-Davidson Street Rod seat height is 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Street Rod has?
The Harley-Davidson Street Rod has 6 gears.