Harley-Davidson Street Glide Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
88 HP
89.00 PS / 65 kW
89.00 PS / 65 kW
40 MPG
5.9 L/100 km
48 MPG UK
5.9 L/100 km
48 MPG UK
6-speed
829 lbs
/ 376.0 kg
/ 376.0 kg
Harley-Davidson Street Glide General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson Street Glide |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson Street Glide Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Length | 2,450 mm (96.5 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | 170 mm (6.7 inches) |
| Wheels details | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/60-B19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/65-B16 |
| Front brakes | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 376.0 kg (828.9 pounds) |
| Dry Weight | 361.0 kg (795.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2465 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Saddle bags |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson Street Glide Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Milwaukee-Eight 107 |
| Fuel system | Injection. ESPFI |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1746.00 ccm (106.54 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 111.0 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 89.00 HP (65.0 kW)) @ 5450 RPM |
| Maximum torque | 150.00 Nm (15.3 kgf-m or 110.6 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | 4.90 litres (5.18 quarts) |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
Harley-Davidson Street Glide Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.90 litres/100 km (16.9 km/l or 39.87 mpg) |
| CO2 emissions | 136.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Harley-Davidson Street Glide Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer; time-of-day clock on CD player/stereo; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lights | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
How much horsepower does a Harley-Davidson Street Glide has?
The Harley-Davidson Street Glide has 89.00 HP (65.0 kW)) @ 5450 RPM.
How much does a Harley-Davidson Street Glide weighs?
The Harley-Davidson Street Glide weighs 361.0 kg (795.9 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Street Glide?
The Harley-Davidson Street Glide seat height is 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Street Glide has?
The Harley-Davidson Street Glide has 6 gears.
The Harley-Davidson Street Glide has 89.00 HP (65.0 kW)) @ 5450 RPM.
How much does a Harley-Davidson Street Glide weighs?
The Harley-Davidson Street Glide weighs 361.0 kg (795.9 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Street Glide?
The Harley-Davidson Street Glide seat height is 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Street Glide has?
The Harley-Davidson Street Glide has 6 gears.