Harley-Davidson Sportster 1200 Custom Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
66 HP
67.00 PS / 49 kW
67.00 PS / 49 kW
48 MPG
4.9 L/100 km
58 MPG UK
4.9 L/100 km
58 MPG UK
6-speed
591 lbs
/ 268.0 kg
/ 268.0 kg
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson Sportster 1200 Custom |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Length | 2,225 mm (87.6 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 105 mm (4.1 inches) |
| Trail size | 107 mm (4.2 inches) |
| Wheels details | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/90-B16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/80-B16 |
| Front brakes | Single disc. Dual piston, optional ABS. |
| Rear brakes | Single disc. Dual piston, optional ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 268.0 kg (590.8 pounds) |
| Dry Weight | 255.0 kg (562.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2627 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Air-cooled, Evolution® |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1202.00 ccm (73.35 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 67.00 HP (48.9 kW)) @ 6000 RPM |
| Maximum torque | 98.99 Nm (10.1 kgf-m or 73.0 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | 2.60 litres (2.75 quarts) |
| Exhaust system | Chrome, staggered exhaust with slash-cut mufflers |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Driveline | - |
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| CO2 emissions | 113.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Lights | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
How much horsepower does a Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has?
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has 67.00 HP (48.9 kW)) @ 6000 RPM.
How much does a Harley-Davidson Sportster 1200 Custom weighs?
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom weighs 255.0 kg (562.2 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Sportster 1200 Custom?
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom seat height is 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has?
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has 6 gears.
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has 67.00 HP (48.9 kW)) @ 6000 RPM.
How much does a Harley-Davidson Sportster 1200 Custom weighs?
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom weighs 255.0 kg (562.2 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Sportster 1200 Custom?
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom seat height is 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has?
The Harley-Davidson Sportster 1200 Custom has 6 gears.