Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
93 HP
94.00 PS / 69 kW
94.00 PS / 69 kW
42 MPG
5.6 L/100 km
50 MPG UK
5.6 L/100 km
50 MPG UK
6-speed
699 lbs
/ 317.0 kg
/ 317.0 kg
Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,665 mm (65.6 inches) |
| Length | 2,370 mm (93.3 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 675 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Trail size | 104 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | Machined, Lakester cast aluminum |
| Front Tyres - Rims dimensions | 160/60-R18 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 240/40-R18 |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 2-piston. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 317.0 kg (698.9 pounds) |
| Dry Weight | 304.0 kg (670.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3092 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Milwaukee-Eight114 Big Twin |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1868.00 ccm (113.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.0 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 94.00 HP (68.6 kW)) @ 5020 RPM |
| Maximum torque | 155.00 Nm (15.8 kgf-m or 114.3 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 4.70 litres (4.97 quarts) |
| Exhaust system | 2-into-2 staggered; catalyst in header |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Driveline | Primary chain, 34/46 ratio |
Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| CO2 emissions | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lights | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
How much horsepower does a Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has?
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has 94.00 HP (68.6 kW)) @ 5020 RPM.
How much does a Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 weighs?
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 weighs 304.0 kg (670.2 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Softail Fat Boy 114?
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 seat height is 675 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has?
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has 6 gears.
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has 94.00 HP (68.6 kW)) @ 5020 RPM.
How much does a Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 weighs?
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 weighs 304.0 kg (670.2 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Softail Fat Boy 114?
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 seat height is 675 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has?
The Harley-Davidson Softail Fat Boy 114 has 6 gears.