Harley-Davidson Road King Special Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
86 HP
87.00 PS / 64 kW
87.00 PS / 64 kW
43 MPG
5.47 L/100 km
52 MPG UK
5.47 L/100 km
52 MPG UK
6-speed
820 lbs
/ 372.0 kg
/ 372.0 kg
Harley-Davidson Road King Special General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson Road King Special |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson Road King Special Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Length | 2,420 mm (95.3 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 124 mm (4.9 inches) |
| Trail size | 170 mm (6.7 inches) |
| Wheels details | Black, Turbine Cast Aluminum |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/60-B19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-B18 |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 372.0 kg (820.1 pounds) |
| Dry Weight | 355.0 kg (782.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2451 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Saddle bags |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson Road King Special Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Integrated Oil-Cooler |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1868.00 ccm (113.99 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 87.00 HP (63.5 kW)) @ 5000 RPM |
| Maximum torque | 165.43 Nm (16.9 kgf-m or 122.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | 4.90 litres (5.18 quarts) |
| Exhaust system | Black, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
Harley-Davidson Road King Special Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.47 litres/100 km (18.3 km/l or 43.00 mpg) |
| CO2 emissions | 126.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Harley-Davidson Road King Special Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer; dual trip meter; low fuel indicator light and mileage countdown feature; low oil pressure indicator light; engine diagnostics readout; LED indicator lights; 6-speed indicator light |
| Lights | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
How much horsepower does a Harley-Davidson Road King Special has?
The Harley-Davidson Road King Special has 87.00 HP (63.5 kW)) @ 5000 RPM.
How much does a Harley-Davidson Road King Special weighs?
The Harley-Davidson Road King Special weighs 355.0 kg (782.6 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Road King Special?
The Harley-Davidson Road King Special seat height is 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Road King Special has?
The Harley-Davidson Road King Special has 6 gears.
The Harley-Davidson Road King Special has 87.00 HP (63.5 kW)) @ 5000 RPM.
How much does a Harley-Davidson Road King Special weighs?
The Harley-Davidson Road King Special weighs 355.0 kg (782.6 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson Road King Special?
The Harley-Davidson Road King Special seat height is 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson Road King Special has?
The Harley-Davidson Road King Special has 6 gears.