Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider Specs
(1979)
Key Specs
V2, four-stroke
57 HP
58.00 PS / 43 kW
58.00 PS / 43 kW
106 Mph
170.0 km/h
170.0 km/h
4-speed
617 lbs
/ 280.0 kg
/ 280.0 kg
Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider |
| Start year | 1979 |
| Year | 1979 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3.75-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 5.10-16 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | 280.0 kg (617.3 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1206.00 ccm (73.59 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 87.3 x 100.8 mm (3.4 x 4.0 inches) |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHV |
| Maximum power - Output - Horsepower | 58.00 HP (42.3 kW) @ 5150 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider Performance |
|
| Top Speed | 170.0 km/h (105.6 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider has?
The Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider has 58.00 HP (42.3 kW) @ 5150 RPM.
How fast is a Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider?
The Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider top speed is 170.0 km/h (105.6 mph).
How many gears does a Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider has?
The Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider has 4 gears.
The Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider has 58.00 HP (42.3 kW) @ 5150 RPM.
How fast is a Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider?
The Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider top speed is 170.0 km/h (105.6 mph).
How many gears does a Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider has?
The Harley-Davidson FXS 1200 Low Rider has 4 gears.