Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia Specs
(1993)
Key Specs
V2, four-stroke
47 HP
48.00 PS / 35 kW
48.00 PS / 35 kW
5-speed
Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia General Information |
|
| Brand | Harley-Davidson |
| Model | Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia |
| Start year | 1993 |
| Year | 1993 |
| Category | Unspecified category |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 360.0 kg (793.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1333 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 19.70 litres (5.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1338.00 ccm (81.64 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 48.00 HP (35.0 kW) @ 4900 RPM |
| Maximum torque | 86.30 Nm (8.8 kgf-m or 63.7 ft.lbs) @ 2400 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia has?
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia has 48.00 HP (35.0 kW) @ 4900 RPM.
How much does a Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia weighs?
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia weighs 360.0 kg (793.7 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia?
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia seat height is 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia has?
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia has 5 gears.
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia has 48.00 HP (35.0 kW) @ 4900 RPM.
How much does a Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia weighs?
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia weighs 360.0 kg (793.7 pounds).
How tall (seat height) is a Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia?
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia seat height is 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia has?
The Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia has 5 gears.