Ecosse Titanium RR Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
197 HP
200.00 PS / 147 kW
200.00 PS / 147 kW
6-speed
Ecosse Titanium RR General Information |
|
| Brand | Ecosse |
| Model | Ecosse Titanium RR |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Ecosse Titanium RR Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Titanium frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | Clear-coated carbon fiber |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. 6-piston radial calipers |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 199.6 kg (440.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 1.0021 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Öhlins MotoGP-grade TTX Gas forks, fully adjustable with titanium front axle. |
| Front Suspension Travel | 132 mm (5.2 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins TTX Racing Shock for ECOSSE, fully adjustable for riding style and seat height. |
| Rear Suspension Travel | 165 mm (6.5 inches) |
Ecosse Titanium RR Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | 45-degree American V-Twin. Supercharged, intercooled and fuel-injected |
| Fuel system | Injection. Variable fuel injection system with altitude compensation. ECOSSE mechanically driven supercharger drive. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 2100.00 ccm (128.14 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 111.0 x 106.4 mm (4.4 x 4.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 200.00 HP (146.0 kW)) |
| Maximum torque | 271.20 Nm (27.7 kgf-m or 200.0 ft.lbs) |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 3.70 litres (3.91 quarts) |
| Exhaust system | Handcrafted titanium race exhaust |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multidisc |
| Driveline | - |
Ecosse Titanium RR Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Ecosse Titanium RR Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12 Volt |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Analog tach and programmable LCD speedo |
| Lights | - |
How much horsepower does a Ecosse Titanium RR has?
The Ecosse Titanium RR has 200.00 HP (146.0 kW)).
How much does a Ecosse Titanium RR weighs?
The Ecosse Titanium RR weighs 199.6 kg (440.0 pounds).
How tall (seat height) is a Ecosse Titanium RR?
The Ecosse Titanium RR seat height is 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ecosse Titanium RR has?
The Ecosse Titanium RR has 6 gears.
The Ecosse Titanium RR has 200.00 HP (146.0 kW)).
How much does a Ecosse Titanium RR weighs?
The Ecosse Titanium RR weighs 199.6 kg (440.0 pounds).
How tall (seat height) is a Ecosse Titanium RR?
The Ecosse Titanium RR seat height is 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ecosse Titanium RR has?
The Ecosse Titanium RR has 6 gears.