Ducati Multistrada 1260 S Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
156 HP
158.00 PS / 116 kW
158.00 PS / 116 kW
45 MPG
5.2 L/100 km
54 MPG UK
5.2 L/100 km
54 MPG UK
6-speed
518 lbs
/ 235.0 kg
/ 235.0 kg
Ducati Multistrada 1260 S General Information |
|
| Brand | Ducati |
| Model | Ducati Multistrada 1260 S |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 years unlimited mileage |
Ducati Multistrada 1260 S Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular steel Trellis |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Length | 2,200 mm (86.6 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 109 mm (4.3 inches) |
| Wheels details | 5-spoke light alloy. Pirelli Scorpion Trail II tires. |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-17 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 330 mm (13.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Dry Weight | 212.0 kg (467.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.7453 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 48mm fully adjustable usd forks. |
| Front Suspension Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable Sachs unit. Remote spring preload adjustment. Aluminium single-sided swingarm |
| Rear Suspension Travel | 170 mm (6.7 inches) |
Ducati Multistrada 1260 S Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Testastretta DVT |
| Fuel system | Injection. Bosch electronic fuel injection system, elliptical throttle bodies with Ride-by-Wire, equivalent diameter 56 mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1262.00 ccm (77.01 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 106.0 x 71.5 mm (4.2 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Desmodromic valve control |
| Maximum power - Output - Horsepower | 158.00 HP (115.3 kW)) @ 9500 RPM |
| Maximum torque | 129.50 Nm (13.2 kgf-m or 95.5 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Stainless steel muffler with catalytic converter and 2 lambda probes, alluminium tail pipes |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Light action, wet, multiplate slipper clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Driveline | Chain 5.30 |
Ducati Multistrada 1260 S Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 5.20 litres/100 km (19.2 km/l or 45.23 mpg) |
| CO2 emissions | 120.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Euro 4 |
Ducati Multistrada 1260 S Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Dual Spark |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | LCD display |
| Lights | - |
How much horsepower does a Ducati Multistrada 1260 S has?
The Ducati Multistrada 1260 S has 158.00 HP (115.3 kW)) @ 9500 RPM.
How much does a Ducati Multistrada 1260 S weighs?
The Ducati Multistrada 1260 S weighs 212.0 kg (467.4 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati Multistrada 1260 S?
The Ducati Multistrada 1260 S seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati Multistrada 1260 S has?
The Ducati Multistrada 1260 S has 6 gears.
The Ducati Multistrada 1260 S has 158.00 HP (115.3 kW)) @ 9500 RPM.
How much does a Ducati Multistrada 1260 S weighs?
The Ducati Multistrada 1260 S weighs 212.0 kg (467.4 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati Multistrada 1260 S?
The Ducati Multistrada 1260 S seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati Multistrada 1260 S has?
The Ducati Multistrada 1260 S has 6 gears.