Ducati Monster SR2 Specs
(2006)
Key Specs
V2, four-stroke
75 HP
76.03 PS / 56 kW
76.03 PS / 56 kW
6-speed
Ducati Monster SR2 General Information |
|
| Brand | Ducati |
| Model | Ducati Monster SR2 |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Ducati Monster SR2 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4395 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 148 mm (5.8 inches) |
Ducati Monster SR2 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Desmodromic valve control |
| Maximum power - Output - Horsepower | 76.03 HP (55.5 kW) @ 8250 RPM |
| Maximum torque | 53.50 Nm (5.5 kgf-m or 39.5 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Ducati Monster SR2 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Ducati Monster SR2 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Ducati Monster SR2 has?
The Ducati Monster SR2 has 76.03 HP (55.5 kW) @ 8250 RPM.
How much does a Ducati Monster SR2 weighs?
The Ducati Monster SR2 weighs 173.0 kg (381.4 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati Monster SR2?
The Ducati Monster SR2 seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati Monster SR2 has?
The Ducati Monster SR2 has 6 gears.
The Ducati Monster SR2 has 76.03 HP (55.5 kW) @ 8250 RPM.
How much does a Ducati Monster SR2 weighs?
The Ducati Monster SR2 weighs 173.0 kg (381.4 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati Monster SR2?
The Ducati Monster SR2 seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati Monster SR2 has?
The Ducati Monster SR2 has 6 gears.