Ducati Monster Specs
(2023)
Key Specs
V2, four-stroke
1 HP
0.6687 PS / 0 kW
0.6687 PS / 0 kW
45 MPG
5.2 L/100 km
54 MPG UK
5.2 L/100 km
54 MPG UK
6-speed
414 lbs
/ 188.0 kg
/ 188.0 kg
Ducati Monster General Information |
|
| Brand: | Ducati |
| Model: | Ducati Monster |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Naked bike |
| Factory Warranty (Years / miles): | 24 months unlimited milage. |
Ducati Monster Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Aluminum alloy front frame |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1474 mm (58.0 inches) |
| Length: | - |
| Width: | - |
| Height: | - |
| Seat Height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | - |
| Trail size: | 93 mm (3.7 inches) |
| Wheels details: | Light alloy cast. Pirelli Diablo Rosso III tires. |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi floating, radially mounted Brembo M4 32 mono bloc with four piston calipersoc. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo 2-piston. ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Dry Weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | 0.6687 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity: | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | - |
| Carrying Details and Capacity: | - |
| Front Suspension: | 43mm USD fork |
| Front Suspension Travel: | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension: | Progressive linkage with preload and rebound adjustable monoshock |
| Rear Suspension Travel: | 140 mm (5.5 inches) |
Ducati Monster Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | V2, four-stroke |
| Engine details: | Testastretta 11° L-Twin engine |
| Fuel system: | Injection. Electronic fuel injection 53mm throttle bodies with Ride-by-Wire system |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 937.0 ccm (57.18 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 94.0 x 67.5 mm (3.7 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio: | 13.3:1 |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Desmodromic valve control |
| Maximum power - Output - Horsepower: | 0.6687 HP/kg |
| Maximum torque: | 93.0 Nm (9.5 kgf-m or 68.6 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Liquid |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | - |
| Exhaust system: | Pre-muffler and twin muffler, catalytic converter and 2 lambda probes |
| Gearbox: | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio: | Chain (final drive) |
| Clutch type: | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control |
| Driveline: | - |
Ducati Monster Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | 5.20 litres/100 km (19.2 km/l or 45.23 mpg) |
| CO2 emissions: | 120.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions: | Euro 5 |
Ducati Monster Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | - |
| Electrical Details: | - |
| Starter Type: | Electric |
| Instruments: | TFT colour display |
| Lights: | LED lights |
How much horsepower does a Ducati Monster has?
The Ducati Monster has 0.6687 HP/kg.
How much does a Ducati Monster weighs?
The Ducati Monster weighs 166.0 kg (366.0 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati Monster?
The Ducati Monster seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati Monster has?
The Ducati Monster has 6 gears.
The Ducati Monster has 0.6687 HP/kg.
How much does a Ducati Monster weighs?
The Ducati Monster weighs 166.0 kg (366.0 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati Monster?
The Ducati Monster seat height is 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati Monster has?
The Ducati Monster has 6 gears.