Ducati 748 Biposto Specs
(1996)
Key Specs
V2, four-stroke
97 HP
98.00 PS / 72 kW
98.00 PS / 72 kW
6-speed
Ducati 748 Biposto General Information |
|
| Brand | Ducati |
| Model | Ducati 748 Biposto |
| Start year | 1996 |
| Year | 1996 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Ducati 748 Biposto Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4900 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Ducati 748 Biposto Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 98.00 HP (71.5 kW) @ 11000 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Ducati 748 Biposto Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Ducati 748 Biposto Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Ducati 748 Biposto has?
The Ducati 748 Biposto has 98.00 HP (71.5 kW) @ 11000 RPM.
How much does a Ducati 748 Biposto weighs?
The Ducati 748 Biposto weighs 200.0 kg (440.9 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati 748 Biposto?
The Ducati 748 Biposto seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati 748 Biposto has?
The Ducati 748 Biposto has 6 gears.
The Ducati 748 Biposto has 98.00 HP (71.5 kW) @ 11000 RPM.
How much does a Ducati 748 Biposto weighs?
The Ducati 748 Biposto weighs 200.0 kg (440.9 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati 748 Biposto?
The Ducati 748 Biposto seat height is 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati 748 Biposto has?
The Ducati 748 Biposto has 6 gears.