Ducati 1199 Panigale S Tricolore Specs
(2013)
Key Specs
V2, four-stroke
192 HP
195.00 PS / 143 kW
195.00 PS / 143 kW
6-speed
414 lbs
/ 188.0 kg
/ 188.0 kg
Ducati 1199 Panigale S Tricolore General Information |
|
| Brand | Ducati |
| Model | Ducati 1199 Panigale S Tricolore |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2 years unlimited mileage |
Ducati 1199 Panigale S Tricolore Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Monocoque Aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,437 mm (56.6 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 100 mm (3.9 inches) |
| Wheels details | 3 spoke forged light alloy |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 200/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 330 mm (13.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 245 mm (9.6 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Dry Weight | 166.5 kg (367.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 1.1712 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Ohlins NIX30 43mm with TiN, fully adjustable usd fork. Electronic compression and rebound damping adjustment |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Fully adjustable Ohlins TTX36 unit. Electronic compression and rebound damping adjustment. Adjustable linkage: Progressive/flat. Aluminum single-sided swingarm. |
| Rear Suspension Travel | - |
Ducati 1199 Panigale S Tricolore Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Mitsubishi electronic fuel injection system. Twin injectors per cylinder. Full ride-by-wire elliptical throttle bodies. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 112.0 x 60.8 mm (4.4 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Desmodromic valve control |
| Maximum power - Output - Horsepower | 195.00 HP (142.3 kW) @ 10750 RPM |
| Maximum torque | 133.02 Nm (13.6 kgf-m or 98.1 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | 2-1-2 system with catalytic converter and 2 lambda probes. Twin stainless steel mufflers with alumimum outer sleeves |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control |
| Driveline | Chain 525; Front sprocket 15; Rear sprocket 39. Primary drive: Straight cut gears, Ratio 1.77. |
Ducati 1199 Panigale S Tricolore Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Ducati 1199 Panigale S Tricolore Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Ducati 1199 Panigale S Tricolore has?
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore has 195.00 HP (142.3 kW) @ 10750 RPM.
How much does a Ducati 1199 Panigale S Tricolore weighs?
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore weighs 166.5 kg (367.1 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati 1199 Panigale S Tricolore?
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati 1199 Panigale S Tricolore has?
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore has 6 gears.
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore has 195.00 HP (142.3 kW) @ 10750 RPM.
How much does a Ducati 1199 Panigale S Tricolore weighs?
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore weighs 166.5 kg (367.1 pounds).
How tall (seat height) is a Ducati 1199 Panigale S Tricolore?
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore seat height is 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Ducati 1199 Panigale S Tricolore has?
The Ducati 1199 Panigale S Tricolore has 6 gears.