DF Motor Sakya 125 Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
7 HP
7.37 PS / 5 kW
7.37 PS / 5 kW
78 MPG
3 L/100 km
94 MPG UK
3 L/100 km
94 MPG UK
406 lbs
/ 184.0 kg
/ 184.0 kg
DF Motor Sakya 125 General Information |
|
| Brand | DF Motor |
| Model | DF Motor Sakya 125 |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
DF Motor Sakya 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Length | 1,839 mm (72.4 inches) |
| Width | 664 mm (26.1 inches) |
| Height | 1,131 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 130 mm (5.1 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Dry Weight | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0676 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 6.80 litres (1.80 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Suspension Travel | 72 mm (2.8 inches) |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Rear Suspension Travel | 62 mm (2.4 inches) |
DF Motor Sakya 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 7.37 HP (5.4 kW)) |
| Maximum torque | 8.00 Nm (0.8 kgf-m or 5.9 ft.lbs) |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure and Splash |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
DF Motor Sakya 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.00 litres/100 km (33.3 km/l or 78.41 mpg) |
| CO2 emissions | 69.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
DF Motor Sakya 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a DF Motor Sakya 125 has?
The DF Motor Sakya 125 has 7.37 HP (5.4 kW)).
How much does a DF Motor Sakya 125 weighs?
The DF Motor Sakya 125 weighs 109.0 kg (240.3 pounds).
The DF Motor Sakya 125 has 7.37 HP (5.4 kW)).
How much does a DF Motor Sakya 125 weighs?
The DF Motor Sakya 125 weighs 109.0 kg (240.3 pounds).