Derbi Senda DRD 125 4T 4V Specs
(2009)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
6-speed
Derbi Senda DRD 125 4T 4V General Information |
|
| Brand | Derbi |
| Model | Derbi Senda DRD 125 4T 4V |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Derbi Senda DRD 125 4T 4V Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Double steel beam |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Length | 2,182 mm (85.9 inches) |
| Width | 808 mm (31.8 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/80-18 |
| Front brakes | Single disc. Wave |
| Rear brakes | Single disc. Wave |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Upside down fork |
| Front Suspension Travel | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear Suspension | Progressive linkage monoshock with separate gas tank |
| Rear Suspension Travel | 230 mm (9.1 inches) |
Derbi Senda DRD 125 4T 4V Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. 30 mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.20 ccm (7.58 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multi-plate in oil bath |
| Driveline | - |
Derbi Senda DRD 125 4T 4V Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Derbi Senda DRD 125 4T 4V Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Derbi Senda DRD 125 4T 4V weighs?
The Derbi Senda DRD 125 4T 4V weighs 120.0 kg (264.6 pounds).
How tall (seat height) is a Derbi Senda DRD 125 4T 4V?
The Derbi Senda DRD 125 4T 4V seat height is 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Derbi Senda DRD 125 4T 4V has?
The Derbi Senda DRD 125 4T 4V has 6 gears.
The Derbi Senda DRD 125 4T 4V weighs 120.0 kg (264.6 pounds).
How tall (seat height) is a Derbi Senda DRD 125 4T 4V?
The Derbi Senda DRD 125 4T 4V seat height is 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Derbi Senda DRD 125 4T 4V has?
The Derbi Senda DRD 125 4T 4V has 6 gears.