Derbi DRD Pro 50 SM Specs
(2006)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
6-speed
Derbi DRD Pro 50 SM General Information |
|
| Brand | Derbi |
| Model | Derbi DRD Pro 50 SM |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Derbi DRD Pro 50 SM Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Length | 2,005 mm (78.9 inches) |
| Width | 805 mm (31.7 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/80-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Conventional hydraulic fork, 40 mm |
| Front Suspension Travel | 195 mm (7.7 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Rear Suspension Travel | 180 mm (7.1 inches) |
Derbi DRD Pro 50 SM Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | Oil pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Multiplate |
| Driveline | - |
Derbi DRD Pro 50 SM Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Derbi DRD Pro 50 SM Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How many gears does a Derbi DRD Pro 50 SM has?
The Derbi DRD Pro 50 SM has 6 gears.
The Derbi DRD Pro 50 SM has 6 gears.