Derbi DH 2.0 Specs
(2009)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
11 HP
10.72 PS / 8 kW
10.72 PS / 8 kW
1-speed
Derbi DH 2.0 General Information |
|
| Brand | Derbi |
| Model | Derbi DH 2.0 |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | Prototype / concept model |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Derbi DH 2.0 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium. Integrated fuel tank |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,296 mm (51.0 inches) |
| Length | - |
| Width | 710 mm (28.0 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 3/26-3.0 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 3/26-1 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 40.0 kg (88.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2683 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 38 upside down fork. 200 mm travel |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Air monoshock, and flexible carbon cantilever. Wheel travel 150 mm |
| Rear Suspension Travel | - |
Derbi DH 2.0 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 96.21 ccm (5.87 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 50.0 x 49.0 mm (2.0 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 10.72 HP (7.8 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 7.10 Nm (0.7 kgf-m or 5.2 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 1-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet automatic centrifugal |
| Driveline | - |
Derbi DH 2.0 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Derbi DH 2.0 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Derbi DH 2.0 has?
The Derbi DH 2.0 has 10.72 HP (7.8 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Derbi DH 2.0 weighs?
The Derbi DH 2.0 weighs 40.0 kg (88.1 pounds).
How many gears does a Derbi DH 2.0 has?
The Derbi DH 2.0 has 1 gears.
The Derbi DH 2.0 has 10.72 HP (7.8 kW) @ 8500 RPM.
How much does a Derbi DH 2.0 weighs?
The Derbi DH 2.0 weighs 40.0 kg (88.1 pounds).
How many gears does a Derbi DH 2.0 has?
The Derbi DH 2.0 has 1 gears.