Derbi Atlantis Two Chic Specs
(2005)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
Automatic
Derbi Atlantis Two Chic General Information |
|
| Brand | Derbi |
| Model | Derbi Atlantis Two Chic |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Derbi Atlantis Two Chic Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Length | - |
| Width | 675 mm (26.6 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/70-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | 65 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock. |
| Rear Suspension Travel | 60 mm (2.4 inches) |
Derbi Atlantis Two Chic Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Oil pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Automated |
| Driveline | - |
Derbi Atlantis Two Chic Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Derbi Atlantis Two Chic Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | C.D.I. |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How tall (seat height) is a Derbi Atlantis Two Chic?
The Derbi Atlantis Two Chic seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Derbi Atlantis Two Chic has?
The Derbi Atlantis Two Chic has Automatic gears.
The Derbi Atlantis Two Chic seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Derbi Atlantis Two Chic has?
The Derbi Atlantis Two Chic has Automatic gears.