Confederate P120 Fighter Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
158 HP
160.00 PS / 118 kW
160.00 PS / 118 kW
160 Mph
257.5 km/h
257.5 km/h
5-speed
Confederate P120 Fighter General Information |
|
| Brand | Confederate |
| Model | Confederate P120 Fighter |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Confederate P120 Fighter Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Confederate triple load path design; CNC aircraft billet aluminum front and rear bulkheads; pure high-grade titanium 5 inch outer diameter .095 wall backbone; oil bearing |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 102 mm (4.0 inches) |
| Wheels details | Carbon fiber |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/60-ZR19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 240/55-ZR18 |
| Front brakes | Single disc. Bremo 4 piston caliper |
| Rear brakes | Single disc. Bremo 2 piston caliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 208.7 kg (460.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.7668 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Race tech; low/high speed compression and rebound adjustable |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Race tech; low/high speed compression and rebound adjustable |
| Rear Suspension Travel | - |
Confederate P120 Fighter Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Radial twin |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1966.57 ccm (120.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 160.00 HP (116.8 kW)) @ 5100 RPM |
| Maximum torque | 216.96 Nm (22.1 kgf-m or 160.0 ft.lbs) @ 2000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Confederate P120 Fighter Performance |
|
| Top Speed | 257.5 km/h (160.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Confederate P120 Fighter Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Confederate P120 Fighter has?
The Confederate P120 Fighter has 160.00 HP (116.8 kW)) @ 5100 RPM.
How fast is a Confederate P120 Fighter?
The Confederate P120 Fighter top speed is 257.5 km/h (160.0 mph).
How much does a Confederate P120 Fighter weighs?
The Confederate P120 Fighter weighs 208.7 kg (460.0 pounds).
How tall (seat height) is a Confederate P120 Fighter?
The Confederate P120 Fighter seat height is 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Confederate P120 Fighter has?
The Confederate P120 Fighter has 5 gears.
The Confederate P120 Fighter has 160.00 HP (116.8 kW)) @ 5100 RPM.
How fast is a Confederate P120 Fighter?
The Confederate P120 Fighter top speed is 257.5 km/h (160.0 mph).
How much does a Confederate P120 Fighter weighs?
The Confederate P120 Fighter weighs 208.7 kg (460.0 pounds).
How tall (seat height) is a Confederate P120 Fighter?
The Confederate P120 Fighter seat height is 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Confederate P120 Fighter has?
The Confederate P120 Fighter has 5 gears.