CCM Raf Benvolent Fund Spitfire Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
54 HP
55.00 PS / 40 kW
55.00 PS / 40 kW
56 MPG
4.2 L/100 km
67 MPG UK
4.2 L/100 km
67 MPG UK
6-speed
CCM Raf Benvolent Fund Spitfire General Information |
|
| Brand | CCM |
| Model | CCM Raf Benvolent Fund Spitfire |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
CCM Raf Benvolent Fund Spitfire Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | High strength steel, Hand Tig welded |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,423 mm (56.0 inches) |
| Length | 2,117 mm (83.3 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Trail size | 118 mm (4.6 inches) |
| Wheels details | Maxxis DTR1 Tubed Flat Track Race tyre |
| Front Tyres - Rims dimensions | 130/70-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-19 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4074 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Single shock |
| Rear Suspension Travel | - |
CCM Raf Benvolent Fund Spitfire Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Mikuni D45 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 76.5 mm (3.9 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 55.00 HP (40.1 kW)) |
| Maximum torque | 58.00 Nm (5.9 kgf-m or 42.8 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | 1.80 litres (1.90 quarts) |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple-disc, wet, Hydraulic control |
| Driveline | - |
CCM Raf Benvolent Fund Spitfire Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| CO2 emissions | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
CCM Raf Benvolent Fund Spitfire Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a CCM Raf Benvolent Fund Spitfire has?
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire has 55.00 HP (40.1 kW)).
How much does a CCM Raf Benvolent Fund Spitfire weighs?
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire weighs 135.0 kg (297.6 pounds).
How tall (seat height) is a CCM Raf Benvolent Fund Spitfire?
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a CCM Raf Benvolent Fund Spitfire has?
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire has 6 gears.
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire has 55.00 HP (40.1 kW)).
How much does a CCM Raf Benvolent Fund Spitfire weighs?
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire weighs 135.0 kg (297.6 pounds).
How tall (seat height) is a CCM Raf Benvolent Fund Spitfire?
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a CCM Raf Benvolent Fund Spitfire has?
The CCM Raf Benvolent Fund Spitfire has 6 gears.