Cagiva Navigator 1000 Specs
(2005)
Key Specs
V2, four-stroke
Cagiva Navigator 1000 General Information |
|
| Brand | Cagiva |
| Model | Cagiva Navigator 1000 |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Cagiva Navigator 1000 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | High strength steel tubular frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Length | 2,168 mm (85.4 inches) |
| Width | 825 mm (32.5 inches) |
| Height | 850 mm (33.5 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | 80 mm (3.2 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic fork with advanced axle |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Progressive, single shock absorber with adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | 160 mm (6.3 inches) |
Cagiva Navigator 1000 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 994.76 ccm (60.70 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 97.8 x 65.8 mm (3.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Oil cooler |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Cagiva Navigator 1000 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Cagiva Navigator 1000 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Cagiva Navigator 1000 weighs?
The Cagiva Navigator 1000 weighs 210.0 kg (463.0 pounds).
How tall (seat height) is a Cagiva Navigator 1000?
The Cagiva Navigator 1000 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.
The Cagiva Navigator 1000 weighs 210.0 kg (463.0 pounds).
How tall (seat height) is a Cagiva Navigator 1000?
The Cagiva Navigator 1000 seat height is 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting.