Cagiva Navigator 1000 Specs
(2004)© Cagiva
Key Specs
Twin, four-stroke
96 HP
97.00 PS / 71 kW
97.00 PS / 71 kW
6-speed
Cagiva Navigator 1000 General Information |
|
| Brand | Cagiva |
| Model | Cagiva Navigator 1000 |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Cagiva Navigator 1000 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | High strength steel tubes trellis type |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/80-17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 296 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4619 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic fork with advanced axle |
| Front Suspension Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Marzocchi progressive type with single hydraulic shock absorber; spring preload and rebound adjustment |
| Rear Suspension Travel | 160 mm (6.3 inches) |
Cagiva Navigator 1000 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 97.00 HP (70.8 kW) @ 8400 RPM |
| Maximum torque | 88.00 Nm (9.0 kgf-m or 64.9 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Cagiva Navigator 1000 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Cagiva Navigator 1000 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Cagiva Navigator 1000 has?
The Cagiva Navigator 1000 has 97.00 HP (70.8 kW) @ 8400 RPM.
How much does a Cagiva Navigator 1000 weighs?
The Cagiva Navigator 1000 weighs 210.0 kg (463.0 pounds).
How tall (seat height) is a Cagiva Navigator 1000?
The Cagiva Navigator 1000 seat height is 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Cagiva Navigator 1000 has?
The Cagiva Navigator 1000 has 6 gears.
The Cagiva Navigator 1000 has 97.00 HP (70.8 kW) @ 8400 RPM.
How much does a Cagiva Navigator 1000 weighs?
The Cagiva Navigator 1000 weighs 210.0 kg (463.0 pounds).
How tall (seat height) is a Cagiva Navigator 1000?
The Cagiva Navigator 1000 seat height is 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Cagiva Navigator 1000 has?
The Cagiva Navigator 1000 has 6 gears.