Cagiva Mito 125 Specs
(2003)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
Cagiva Mito 125 General Information |
|
| Brand | Cagiva |
| Model | Cagiva Mito 125 |
| Start year | 2003 |
| Year | 2003 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Cagiva Mito 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 129.0 kg (284.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Cagiva Mito 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.63 ccm (7.60 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Cagiva Mito 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Cagiva Mito 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Cagiva Mito 125 weighs?
The Cagiva Mito 125 weighs 129.0 kg (284.4 pounds).
How tall (seat height) is a Cagiva Mito 125?
The Cagiva Mito 125 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
The Cagiva Mito 125 weighs 129.0 kg (284.4 pounds).
How tall (seat height) is a Cagiva Mito 125?
The Cagiva Mito 125 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.