Brixton BX 125 R Specs
(2019)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
11 HP
11.13 PS / 8 kW
11.13 PS / 8 kW
87 MPG
2.7 L/100 km
105 MPG UK
2.7 L/100 km
105 MPG UK
Brixton BX 125 R General Information |
|
| Brand | Brixton |
| Model | Brixton BX 125 R |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Brixton BX 125 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | 2,020 mm (79.5 inches) |
| Width | 730 mm (28.7 inches) |
| Height | 1,040 mm (40.9 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | Wire spoked |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 134.0 kg (295.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0831 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
Brixton BX 125 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 11.13 HP (8.1 kW)) @ 9000 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Brixton BX 125 R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 2.70 litres/100 km (37.0 km/l or 87.12 mpg) |
| CO2 emissions | 62.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Brixton BX 125 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | ECU |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Digital |
| Lights | LED headlight |
How much horsepower does a Brixton BX 125 R has?
The Brixton BX 125 R has 11.13 HP (8.1 kW)) @ 9000 RPM.
How much does a Brixton BX 125 R weighs?
The Brixton BX 125 R weighs 134.0 kg (295.4 pounds).
The Brixton BX 125 R has 11.13 HP (8.1 kW)) @ 9000 RPM.
How much does a Brixton BX 125 R weighs?
The Brixton BX 125 R weighs 134.0 kg (295.4 pounds).