BMW R 1250 R Specs
(2023)
Key Specs
Twin, four-stroke
134 HP
136.0 PS / 100 kW
136.0 PS / 100 kW
125 Mph
201.2 km/h
201.2 km/h
50 MPG
4.7 L/100 km
60 MPG UK
4.7 L/100 km
60 MPG UK
6-speed
527 lbs
/ 239.0 kg
/ 239.0 kg
BMW R 1250 R General Information |
|
| Brand: | BMW |
| Model: | BMW R 1250 R |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Naked bike |
| Factory Warranty (Years / miles): | 3-years or 36,000 miles |
BMW R 1250 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Steel tube frame with load-bearing engine, steel tube sub-frame |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1515 mm (59.6 inches) |
| Length: | 2165 mm (85.2 inches) |
| Width: | 880 mm (34.6 inches) |
| Height: | 1300 mm (51.2 inches) |
| Seat Height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | - |
| Trail size: | 126 mm (4.9 inches) |
| Wheels details: | Aluminum cast wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS, 4-piston radial calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS, dual-piston floating caliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 276 mm (10.9 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Dry Weight: | - |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | 18.17 litres (4.80 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Carrying Details and Capacity: | Saddle bags |
| Front Suspension: | Upside-down telescopic fork, Ø 45 mm |
| Front Suspension Travel: | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension: | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Paralever; WAD strut (travel-related damping), spring pre-load hydraulically adjustable |
| Rear Suspension Travel: | 140 mm (5.5 inches) |
BMW R 1250 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Twin, four-stroke |
| Engine details: | One balance shaft and variable engine timing system |
| Fuel system: | Injection. Electronic intake pipe injection / digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 1254.0 ccm (76.52 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 102.5 x 76.0 mm (4.0 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio: | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | 136.0 HP (99.3 kW)) @ 7750 RPM |
| Maximum torque: | 143.0 Nm (14.6 kgf-m or 105.5 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Liquid |
| Lubrication system: | Wet sump |
| Engine oil capacity: | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio: | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Clutch type: | Multiplate clutch in oil bath, slipper clutch |
| Driveline: | - |
BMW R 1250 R Performance |
|
| Top Speed: | 201.2 km/h (125.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | 4.70 litres/100 km (21.3 km/l or 50.05 mpg) |
| CO2 emissions: | 109.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions: | Euro 5. Closed-loop 3-way catalytic converter. |
BMW R 1250 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | - |
| Electrical Details: | Three-phase 508 W generator. 12 V / 12 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter Type: | Electric |
| Instruments: | TFT-Display with connectivity |
| Lights: | LED headlight |
How much horsepower does a BMW R 1250 R has?
The BMW R 1250 R has 136.0 HP (99.3 kW)) @ 7750 RPM.
How fast is a BMW R 1250 R?
The BMW R 1250 R top speed is 201.2 km/h (125.0 mph).
How tall (seat height) is a BMW R 1250 R?
The BMW R 1250 R seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1250 R has?
The BMW R 1250 R has 6 gears.
The BMW R 1250 R has 136.0 HP (99.3 kW)) @ 7750 RPM.
How fast is a BMW R 1250 R?
The BMW R 1250 R top speed is 201.2 km/h (125.0 mph).
How tall (seat height) is a BMW R 1250 R?
The BMW R 1250 R seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1250 R has?
The BMW R 1250 R has 6 gears.