BMW R 1200 RT SE Specs
(2012)
Key Specs
Two cylinder boxer, four-stroke
107 HP
108.62 PS / 80 kW
108.62 PS / 80 kW
57 MPG
4.1 L/100 km
69 MPG UK
4.1 L/100 km
69 MPG UK
6-speed
571 lbs
/ 259.0 kg
/ 259.0 kg
BMW R 1200 RT SE General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW R 1200 RT SE |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW R 1200 RT SE Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Two-section frame consisting of front and rear sections, load bearing engine-gearbox unit |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Width | 905 mm (35.6 inches) |
| Height | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 116 mm (4.6 inches) |
| Wheels details | Cast aluminium |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Integral ABS |
| Rear brakes | Single disc. Integral ABS |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 259.0 kg (571.0 pounds) |
| Dry Weight | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4743 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.3 inches) |
BMW R 1200 RT SE Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Engine details | Four radially alighned valves per cylinder |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection/BMS-K digital engine management with overrun fuel cut-off, twin-spark ignition |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 108.62 HP (79.3 kW) @ 7750 RPM |
| Maximum torque | 120.00 Nm (12.2 kgf-m or 88.5 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Chrome Exhaust |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
BMW R 1200 RT SE Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.10 litres/100 km (24.4 km/l or 57.37 mpg) |
| CO2 emissions | 95.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Closed-loop 3-way catalytic converter |
BMW R 1200 RT SE Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12 V / 19 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW R 1200 RT SE has?
The BMW R 1200 RT SE has 108.62 HP (79.3 kW) @ 7750 RPM.
How much does a BMW R 1200 RT SE weighs?
The BMW R 1200 RT SE weighs 229.0 kg (504.9 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 RT SE?
The BMW R 1200 RT SE seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 RT SE has?
The BMW R 1200 RT SE has 6 gears.
The BMW R 1200 RT SE has 108.62 HP (79.3 kW) @ 7750 RPM.
How much does a BMW R 1200 RT SE weighs?
The BMW R 1200 RT SE weighs 229.0 kg (504.9 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 RT SE?
The BMW R 1200 RT SE seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 RT SE has?
The BMW R 1200 RT SE has 6 gears.