BMW R 1200 RT Specs
(2013)
Key Specs
Two cylinder boxer, two-stroke
109 HP
110.00 PS / 81 kW
110.00 PS / 81 kW
125 Mph
201.2 km/h
201.2 km/h
57 MPG
4.13 L/100 km
68 MPG UK
4.13 L/100 km
68 MPG UK
6-speed
580 lbs
/ 263.1 kg
/ 263.1 kg
BMW R 1200 RT General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW R 1200 RT |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW R 1200 RT Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Two-section frame consisting of front and rear sections, load-bearing engine-gearbox unit |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,483 mm (58.4 inches) |
| Length | 2,230 mm (87.8 inches) |
| Width | 904 mm (35.6 inches) |
| Height | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Seat Height | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 114 mm (4.5 inches) |
| Wheels details | Cast aluminum wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-17 |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 263.1 kg (580.0 pounds) |
| Dry Weight | 233.2 kg (514.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4718 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 24.98 litres (6.60 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.79 litres (1.00 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Front Suspension Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.3 inches) |
BMW R 1200 RT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection / BMS-K+ digital engine management with overrun fuel cut-off, twin spark ignition |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 110.00 HP (80.3 kW) @ 7750 RPM |
| Maximum torque | 89.00 Nm (9.1 kgf-m or 65.6 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Driveline | Constant mesh |
BMW R 1200 RT Performance |
|
| Top Speed | 201.2 km/h (125.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.13 litres/100 km (24.2 km/l or 56.95 mpg) |
| CO2 emissions | 95.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
BMW R 1200 RT Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12 V / 19 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW R 1200 RT has?
The BMW R 1200 RT has 110.00 HP (80.3 kW) @ 7750 RPM.
How fast is a BMW R 1200 RT?
The BMW R 1200 RT top speed is 201.2 km/h (125.0 mph).
How much does a BMW R 1200 RT weighs?
The BMW R 1200 RT weighs 233.2 kg (514.0 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 RT?
The BMW R 1200 RT seat height is 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 RT has?
The BMW R 1200 RT has 6 gears.
The BMW R 1200 RT has 110.00 HP (80.3 kW) @ 7750 RPM.
How fast is a BMW R 1200 RT?
The BMW R 1200 RT top speed is 201.2 km/h (125.0 mph).
How much does a BMW R 1200 RT weighs?
The BMW R 1200 RT weighs 233.2 kg (514.0 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 RT?
The BMW R 1200 RT seat height is 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 RT has?
The BMW R 1200 RT has 6 gears.