BMW R 1200 RT Specs
(2008)
Key Specs
Two cylinder boxer, two-stroke
107 HP
108.62 PS / 80 kW
108.62 PS / 80 kW
65 MPG
3.6 L/100 km
78 MPG UK
3.6 L/100 km
78 MPG UK
6-speed
450 lbs
/ 204.0 kg
/ 204.0 kg
BMW R 1200 RT General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW R 1200 RT |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW R 1200 RT Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Two-section frame consisting of front and rear sections, load bearing engine-gearbox unit |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Length | 2,082 mm (82.0 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 116 mm (4.6 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| Dry Weight | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.5968 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Rear Suspension Travel | 135 mm (5.3 inches) |
BMW R 1200 RT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection/BMS-K digital engine management with overrun fuel cut-off, twin-spark ignition |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 108.62 HP (79.3 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 115.00 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Driveline | - |
BMW R 1200 RT Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.60 litres/100 km (27.8 km/l or 65.34 mpg) |
| CO2 emissions | 83.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
BMW R 1200 RT Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW R 1200 RT has?
The BMW R 1200 RT has 108.62 HP (79.3 kW) @ 7500 RPM.
How much does a BMW R 1200 RT weighs?
The BMW R 1200 RT weighs 182.0 kg (401.2 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 RT?
The BMW R 1200 RT seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 RT has?
The BMW R 1200 RT has 6 gears.
The BMW R 1200 RT has 108.62 HP (79.3 kW) @ 7500 RPM.
How much does a BMW R 1200 RT weighs?
The BMW R 1200 RT weighs 182.0 kg (401.2 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 RT?
The BMW R 1200 RT seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 RT has?
The BMW R 1200 RT has 6 gears.