BMW R 1200 GS Adventure Triple Black Specs
(2012)
Key Specs
Two cylinder boxer, two-stroke
47 HP
48.00 PS / 35 kW
48.00 PS / 35 kW
51 MPG
4.6 L/100 km
61 MPG UK
4.6 L/100 km
61 MPG UK
6-speed
564 lbs
/ 256.0 kg
/ 256.0 kg
BMW R 1200 GS Adventure Triple Black General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW R 1200 GS Adventure Triple Black |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW R 1200 GS Adventure Triple Black Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Two-section frame consisting of front and rear sections, load- bearing engine-gearbox unit |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Length | 2,240 mm (88.2 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,525 mm (60.0 inches) |
| Seat Height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 89 mm (3.5 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-R19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-R17 |
| Front brakes | Double disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Rear brakes | Single disc. Optional integral ABS. Can be switched off. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 256.0 kg (564.4 pounds) |
| Dry Weight | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2152 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Front Suspension Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Rear Suspension Travel | 220 mm (8.7 inches) |
BMW R 1200 GS Adventure Triple Black Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Engine details | Rradially aligned valves |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection/BMS-K digital engine management with overrun fuel cut-off, twin spark ignition |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 48.00 HP (35.0 kW) @ 7750 RPM |
| Maximum torque | 120.00 Nm (12.2 kgf-m or 88.5 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Complete stainless steel exhaust system |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
BMW R 1200 GS Adventure Triple Black Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.60 litres/100 km (21.7 km/l or 51.13 mpg) |
| CO2 emissions | 106.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Closed-loop 3-way catalytic converter |
BMW R 1200 GS Adventure Triple Black Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12 V / 14 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW R 1200 GS Adventure Triple Black has?
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black has 48.00 HP (35.0 kW) @ 7750 RPM.
How much does a BMW R 1200 GS Adventure Triple Black weighs?
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black weighs 223.0 kg (491.6 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 GS Adventure Triple Black?
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black seat height is 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 GS Adventure Triple Black has?
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black has 6 gears.
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black has 48.00 HP (35.0 kW) @ 7750 RPM.
How much does a BMW R 1200 GS Adventure Triple Black weighs?
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black weighs 223.0 kg (491.6 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 GS Adventure Triple Black?
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black seat height is 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 GS Adventure Triple Black has?
The BMW R 1200 GS Adventure Triple Black has 6 gears.