BMW R 1200 GS Adventure Specs
(2006)
Key Specs
Twin, four-stroke
98 HP
99.23 PS / 73 kW
99.23 PS / 73 kW
51 MPG
4.6 L/100 km
61 MPG UK
4.6 L/100 km
61 MPG UK
6-speed
564 lbs
/ 256.0 kg
/ 256.0 kg
BMW R 1200 GS Adventure General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW R 1200 GS Adventure |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW R 1200 GS Adventure Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Three-section frame consisting of front and rear section, load bearing engine-gearbox unit |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,511 mm (59.5 inches) |
| Length | 2,250 mm (88.6 inches) |
| Width | 955 mm (37.6 inches) |
| Height | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Seat Height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 98 mm (3.8 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-R19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-R17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Double disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 305 mm (12.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 256.0 kg (564.4 pounds) |
| Dry Weight | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4450 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 33.00 litres (8.72 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | BMW Motorrad Telelever |
| Front Suspension Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear Suspension | Die-cast aluminium single-sided swinging arm with BMW Motorrad Paralever |
| Rear Suspension Travel | 220 mm (8.7 inches) |
BMW R 1200 GS Adventure Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 99.23 HP (72.4 kW) @ 7000 RPM |
| Maximum torque | 115.00 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Single-disc dry clutch, hydraulically operated |
| Driveline | - |
BMW R 1200 GS Adventure Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.60 litres/100 km (21.7 km/l or 51.13 mpg) |
| CO2 emissions | 106.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
BMW R 1200 GS Adventure Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW R 1200 GS Adventure has?
The BMW R 1200 GS Adventure has 99.23 HP (72.4 kW) @ 7000 RPM.
How much does a BMW R 1200 GS Adventure weighs?
The BMW R 1200 GS Adventure weighs 223.0 kg (491.6 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 GS Adventure?
The BMW R 1200 GS Adventure seat height is 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 GS Adventure has?
The BMW R 1200 GS Adventure has 6 gears.
The BMW R 1200 GS Adventure has 99.23 HP (72.4 kW) @ 7000 RPM.
How much does a BMW R 1200 GS Adventure weighs?
The BMW R 1200 GS Adventure weighs 223.0 kg (491.6 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1200 GS Adventure?
The BMW R 1200 GS Adventure seat height is 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW R 1200 GS Adventure has?
The BMW R 1200 GS Adventure has 6 gears.